Wyznania gejszy (Arthur Golden)

Dobra, ciekawa książka. Autor jest znawcą i miłośnikiem japońskiej kultury. Dzięki długim staraniom uzyskał możliwość wysłuchania historii z życia gejsz od nich samych. Od razu muszę zwrócić uwagę na to co dla mnie w tej książce jest najważniejsze i najciekawsze, a nie ma tego w amerykańskiej ekranizacji tej powieści. Jest to historia o tym jak zostaje się gejszą, jak wygląda jej nauka i życie, co gejsze czują, jak się starzeją. Dobrze obrazują to okładki różnych wydań tej książki. W pierwszym wydaniu widnieje obraz “klasycznej” japonki, a w kolejnych jest to kobieta o urodzie bardziej europejskiej.

 

Sayuri (Sakamoto Chiyo)

Satsu – siostra Chiyo

Sakamoto Chiyo/Nitta Sayuri – córka rybaka. Pochodzi z Yoroido. Ma starszą siostrę, Satsu. Wyróżnia się niebieskoszarymi oczami. Jest zakochana w Prezesie i w końcu zdobywa jego uczucie. Rywalka Hatsumomo. Dawna przyjaciółka Dyni.
Iwamura Ken – prezes koncernu Iwamura. Miłość Sayuri. Po wielu latach staje się jej danna i ma z nią syna. Współpracownik Nobu.
Mameha – najsłynniejsza gejsza w Gion, piękna, uprzejma, bardzo utalentowana. Starsza siostra Sayuri. Trzy razy była w ciąży z Baronem, ale za każdym razem dokonywała aborcji. Trzy nagrobki na ołtarzu były symbolami jej nienarodzonych dzieci.
Dynia (Hatsumiyo) – dawna przyjaciółka Chiyo. Młodsza siostra Hatsumomo.
Hatsumomo – starsza siostra Dyni. Nienawidzi Sayuri i próbuje ją zniszczyć, ale w rezultacie niszczy samą siebie.
Mama – opiekunka okiya.
Ciocia – siostra Mamy.
Babcia – przybrana matka Cioci i Mamy.
Nobu Toshikazu – dyrektor koncernu Iwamura. Darzył Sayuri głębokim uczuciem, ale nie został jej danna ze względu na incydent z udziałem ministra, Walczył w I wojnie światowej, w wyniku czego stracił rękę.
Yoko – telefonistka w okiya.
Koichi – kochanek Hatsumomo.
Tanaka Ichiro – człowiek, który sprzedał siostry Sakamoto do Kioto.
Sakamoto Satsu/Yukiyo – siostra Chiyo (Sayuri). Po wywiezieniu jej i siostry do Kioto, trafia do domu publicznego, z którego ucieka. Powraca do Yoroido i zwiewa stamtąd z synem państwa Sugi.
Tanaka Kuniko – córka Tanaki Ichiro.
Sakamoto Minoru – ojciec Chiyo i Satsu.
Sakamoto Natsu – zmarła pierwsza żona Sakamoty Minoru.
Sakamoto Jinichiro – zmarły syn Sakamoty Minoru.
Sakamoto Masao – młodszy zmarły syn Sakamoty Minoru.
doktor Miura – lekarz, który leczył matkę Chiyo.
pani Sakamoto – mama Chiyo i Satsu. Zmarła na nowotwór.
Doktor Krab – lekarz w Gion. Kupił mizuage Sayuri.
Baron Matsunaga Tsuneyoshi – danna Mamehy.
Uchida-san – malarz. Namalował plakaty promujące Sayuri.
generał Tottori – pierwszy danna Sayuri.
minister Sato – powojenny sponsor koncernu Iwamura. Sayuri zwabiła go i kochała się z nim, aby nie dopuścić Nobu do bycia jej danna.
Yasuda Akira – artysta, którego Sayuri uwiodła w Tatematsu.