Umaszczenie koni

Umaszczenie koniJedną z atrakcji oglądania konkursów zawodów jeździeckich jest oglądanie pięknych koni. Ważnym elementem opisu ich wyglądu jest maść. W każdej rasie występują konie w jednej maści (np. koń fryzyjski) lub w bardzo wielu maściach (np. koń arabski). Maść nie ma więc istotnego znaczenia w określaniu rasy koni. Określając maść konia zwracamy uwagę na kolor tułowia, grzywy, ogona, głowy i nóg. Niektóre maści, takie jak gniada czy kasztan, zobaczymy na każdych zawodach jeździeckich.

Gniada

Sierść jest brązowa, a jej kolor waha się od jasnobrązowego do prawie czarnego. Grzywa, ogon i dolna część kończyn są czarne. Odcienie maści gniadej: jasnogniady (jasnobrązowa sierść z żółtym zabarwieniem, jaśniejszy brzuch i pachwiny, grzywa i ogon czarne), złoto gniady, ciemnogniady (ciemnobrązowa sierść, grzywa, ogon i kończyny czarne), skarogniady (sierść czarna, jedynie na nozdrzach, słabiznach, w pachwinach oraz na wewnętrznej górnej części kończyn sierść jest ciemnobrunatna bądź żółtawa – podpalana)

Jasnogniada. Koń arabski

 

 

Ciemnogniada. Koń arabski.
Skarogniada. Koń rasy Nakota

 

 

 

Kasztanowata (cisawa)

Sierść obejmuje wachlarz odcieni od czekoladowego do złotego. Grzywa, ogon i kończyny są tej samej barwy lub nieco jaśniejsze. Odcienie maści kasztanowatej: jasnokasztanowaty, ciemnokasztanowaty, zwany wątrobianym, brunatnokasztanowaty, złotokasztanowaty

Jasnokasztanowata. Koń arabski
Złotkasztanowata. Koń arabski
Ciemnokasztanowata. Koń arabski

Kara

Sierść, grzywa i ogon muszą być czarne. Nie dopuszcza się obecności włosów w innym kolorze (z wyłączeniem odmian). Odcienie maści karej: kruczy (z granatowym połyskiem) i wroni (popielaty, bez połysku).

Kary. Fryzyjski
Kara. Angloarab Shagya

Dereszowata (pleśniawa)

Maściste włosy na tułowiu przemieszane są białymi w różnych proporcjach. Na głowie i kończynach przewaga włosów maścistych. Ze względu na rodzaj maści wyjściowej oraz różne proporcje wymieszania włosów maścistych z białymi wyróżnia się m.in. odcienie: kasztanowatodereszowaty, gniadodereszowaty, karodereszowaty.

Deresz razy angielskiej

Bułana

Pokrywa włosowa barwy płowej lub żółtobeżowej. Grzywa i ogon są czarne. Kolor ten dominuje również na kończynach. Wzdłuż grzbietu biegnie ciemna pręga. Odcienie maści bułanej: jasnobułany, wilczaty oraz czewonobułany.

Bułana. Koń rasy angielskiej

Siwa

Na ciemnej skórze występują białe włosy z domieszką włosów zabarwionych. Grzyw i ogon mogą być białe, szare na końcach rozjaśnione, biało-czarne, a nawet czarne. W zależności od stopnia wysiwienia oraz maści wyjściowej, z której koń siwieje, wyróżnia się odcienie: ciemnosiwy (sierść bura), jabłkowity lub szpakowaty (szary w jaśniejsze plamki) , szpak miodowy, szpak różany, jasnosiwy (sierść biała, zad i nogi ciemniejsze), mlecznosiwy, dropiaty (biała sierść z drobnymi kropkami w rudym lub czarnym kolorze)

Jasnosiwy. Koń rAngloarab szagya
Siwy w hreczce. Angloarab szagya
Jabłkowity. Angloarab szagya
Maść myszata. Angloarab szagya

Srokata

Maść srokata charakteryzuje się tym, że na tle innej maści występują plamy o różnym kształcie i wielkości, a więc konie po prostu są łaciate. Ze względu na maść podstawową wyróżniamy m.in. odcienie: kasztanopstrokaty (kasztanowaty w białe łaty), gniadosrokaty (gniady w białe łaty)oraz karosrokaty (kary w białe łaty). Istnieją też konie tarantowate, u których mogą występować plamy różnej wielkości i we wszystkich barwach. Z kolei ze względu na układ plam na ciele konia wyróżniamy odmiany: tobiano (łaty niepostrzępione, zlokalizowane na grzbiecie), overo (łaty postrzępione, zwykle na brzuchu i bokach konia) oraz sabino (wysokie odmiany na kończynach, sięgające nawet do brzucha)

Srokata kara leopard. Koń knabstrup.
Srokata kasztanowata leopard. Koń knabstrup.
Ciemnogniada tobiano. Koń pinto
Kasztanowatosrokata Overo. Koń pinto

Opisy z książki “Wielka księga koni” Joanny Werner

Grafika z serwisu https://www.howrse.pl.