Spodzimek

spodzimek
Zakrzewko II

Mamy spodzimek. Rano kierowcy zeskrobują lód z szyb samochodów, a w ciągu dnia co odważniejsi chodzą w koszulach z krótkimi rękawami. Taka fenologiczna pora roku – spodzimek.

Fenologiczne pory roku

Wynikają z cyklu rozwojowego przyrody. Są wyznaczane przez rozwój liści, kwitnienie, rozsiewanie nasion, zrzucanie liści i inne fazy rozwoju określonych gatunków roślin.  Charakterystyczne dla każdej pory roku gatunki roślin nazywamy roślinami wskaźnikowymi. Na rozpoczynanie się i zakończenie fenologicznych pór roku mają wpływ warunki pogodowe w danym roku i położenie geograficzne. Dlatego ich początek i czas trwania jest inny w różnych latach. Na Zydlongu wiosna fenologiczna może przyjść kilka dni wcześniej niż na ogródkach działkowych przy ulicy Polnej.

W zimie wyróżnia się trzy podokresy.

Przedzimek.  W okresie gdy ziemia nie jest jeszcze trwale zamarznięta. Zwykle trwa on od końca listopada do połowy grudnia.

Pełnia zimy. Gdy grunt trwale jest zamarznięty mamy pełnię zimy, która kończy się zwykle pod koniec lutego.

Spodzimek. Jest to ta część zimy, w której nocą mamy temperaturę poniżej 00 , a w dzień temperatura powietrza jest już dodatnia. Pokrywa śnieżna w ciągu dnia zaczyna zanikać. Obserwujemy wzrost pąków wierzb. U nas, okres ten trwa około 12 dni i jest to najkrótsza fenologiczna pora roku!

I co z tego?

Fenologiczne pory roku mają dla ogrodników, rolników większe znaczenie niż meteorologiczne pory roku, ponieważ opierają się na wskazaniach samych roślin. Przeciętnemu ogrodnikowi fenologiczne pory roku pozwalają zorientować się kiedy siać, sadzić, ochraniać przed mrozem i zbierać plony. Jest to czas, w którym mój ojciec stawiał w ogrodzie “foliak” i zaczynał nagrzewać ziemię pod pierwsze sadzonki pomidorów.

Teraz przed nami przedwiośnie (zaranie wiosny), potem pierwiośnie (wczesna wiosna) i w końcu pełnia wiosny. Jest to czas, w którym czuję się jak uczeń w piątek po lekcjach, albo w ostatni tydzień szkoły, albo przed pierwszą randką z dziewczyną, która jeszcze nie wie, że będzie moją żoną, albo … I tak co rok.