Sekretne życie drzewKsiążka zdumiewająca. Świat drzew, o którym nic nie wiem, nigdy nie pomyślałem, że chciałbym coś wiedzieć. Autor, leśnik z wykształcenia i zawodu niemieckiej gminy Hümmel, organizował  dla turystów treningi survivalu i rajdy połączone z noclegiem w leśnych chatach. Obserwował badania naukowe prowadzone przez studentów, którzy jak to młodzi ludzie mają tysiące “dziwnych” pytań. Zaczął szukać odpowiedzi. Dlaczego drzewa są powykręcane, skąd u nich guzowate narośla, które drzewa wygrają rywalizację: dęby czy buki …? Odkrył świat nieznany. Właściwie niewidzialny, gdyż to co najważniejsze dzieje się pod ziemią. Dzięki książce dowiedziałem się, że tylko las pierwotny jest prawdziwym “domem” drzew. 100 letnie drzewa to przedszkolaki. Teraz kiedy widzę obcięte konary drzew rosnące przy ulicy wiem, że drzewa zostały skazane na śmierć. Przyjdzie ona za 20 – 30 lat, ale dla tych gigantów świata roślin to tak jak dla ludzi kilka lat.

To nie jest książka, którą da się opowiedzieć. Trzeba ją mieć w swojej bibliotece by móc do niej wracać. Napisał ją człowiek, który kocha przyrodę i zgłębia ją od kilkudziesięciu lat. Jest leśnikiem, ale nie traktuje drzew jak rzeźnik świnie, jak służby “dbające” o miejską zieleń. Dał mi odpowiedzi na pytania, które od lat mnie nurtowały. Dostałem również odpowiedzi na pytania, których nigdy bym nie wymyślił. Czy wiedzieliście, że rodzina buków “pokona” dęby, ale w walce jeden na jeden to dąb będzie zwycięzcą? A dlaczego niektóre drzewa, tego samego gatunku i zazwyczaj o zielonych liściach, mają czerwone liście.

Kolejna książka, która uświadamia, że nie znamy i nie rozumiemy świata, który nas otacza. Czuję się teraz “zmuszony” do przeczytania innych dzieł tego autora.