Pierwszy raz na poluPierwszy raz na polu

  1. Pole golfowe Sand Valley otwarte jest od wiosny do jesieni, od rana do zmierzchu. Wstęp jest wolny, nic nie kosztuje. Kosztuje granie na polu.
  2. Pierwszy raz najlepiej odwiedzić pole w tzw. “dni otwarte”. Odbywają se wtedy darmowe lekcje w grupach kilkuosobowych. Można też najzwyczajniej przyjść i tylko popatrzeć jak grają inni.
  3. “Dni otwarte” są powiązane z większymi turniejami (patrz kalendarz wydarzeń na stronie głównej serwisu).
Putting range

Pierwsza gra

  1. Do dyspozycji dla początkujących (i nie tylko) są: driving range, putting range, Akademia Golfa (małe, 6 dołkowe pole, więcej https://paslek.re-rum.pl/akademia-golfa)
  2. Udajesz się do Recepcji (ostatni domek po lewej stronie licząc od strony wjazdu) i prosisz:: koszyk piłek – 15 zł (dostajesz żeton, który wrzucasz do maszyny z piłkami), kije – 15 zł, Akademia Golfa – 15 zł (uwaga: dzieci do 16 roku mają wstęp za darmo – tak jak kibice). Jeśli posiadasz własne kije i piłeczkę to za 15 zł (putting range, Akademia Golfa) grasz do upadłego.

Kije początkującego

putter
Wbicie piłki do dołka putterem
Puttery są różne. Wybierz najlepszy dla Ciebie.

Putter i wedge. (możesz kupić lub wypożyczyć torbę z 14 kijami, meleksa i wynająć caddy’iego, ale to będzie tyleż zabawne co niepotrzebne). Te dwa kije wystarczą do gry na Akademii Golfa. Kolejne dwa kije ewentualnie przydatne na tym polu to: iron (żelazo) nr 9 i sand wedge (do gry z bunkra). Każdy kij ma na główce oznaczenie mówiące jaki to jest kij (W – wedge) za wyjątkiem puttera, który jest wystarczająco charakterystyczny.

Putterem grasz na greenie (ewentualnie będąc blisko greenu). Wedge jest idealny do gry na Akademii, gdyż odległości tee od dołka są niewielkie. Prawidłowe uderzenie tym kijem powinno sprawić, że piłka poleci wysoko i niedaleko (bez większego potoczenia się gdzieś dalej).

Ubiór

Stroje golfistki
Tak się ubiera zawodowy golfista Jordan Spieth.

Dres golfisty to: czapeczka z daszkiem, koszulka polo, spodnie z paskiem lub spódnica, rękawiczka (dla praworęcznego lewa, dla leworęcznego prawa), buty nie ślizgające się na trawie (są buty do gry w golfa, ale możesz mieć trampki, byle nie z obcasami). Jeśli przyjdziesz w garniturze (na salę gimnastyczną) albo dresach (na sylwestra) to nikt Ci nie powie nic przykrego. Takie są zwyczaje! W słońcu dobrze jest grać w okularach przeciwsłonecznych. Pamiętaj strój jest najważniejszy tylko dla tych dla których jest najważniejszy. Dla pozostałych najważniejsze jest szczęście albo zdrowie.

Słownik początkującego

green – pole wokół dołka o najbardziej przystrzyżonej trawie

tee – miejsce z którego zaczynasz grę; dla każdego dołka jest ono wyraźnie zaznaczone

Gramy

Ubrany, z dwoma kijami, po opłaceniu w recepcji Akademii Golfa (15 zł) można udać się we wskazanym przez recepcjonistę kierunku. Kładziemy piłkę na tee, bierzemy do ręki kij wedge i uderzamy nim w piłkę w kierunku pierwszego greenu (w dołku jest widoczna z daleka chorągiewka). Uwaga liczymy każde uderzenie do chwili kiedy piłeczka znajdzie się w dołku. Jeśli piłka nie wpadła za pierwszym razem to idziemy do miejsca, do którego doleciała i stamtąd ponownie wedgem uderzamy w nią w kierunku dołka. I tak do skutku, aż piłka wyląduje na greenie. Jeśli piłka jest już na greenie to bierzemy do ręku kij o nazwie putter i nim staramy się skierować piłkę w kierunku dołka. Kiedy piłka jest już w dołku kończymy liczenie i zapisujemy swój wynik. Wyjmujemy piłeczkę z dołka i idziemy na tee nr 2. Powtarzamy powyższe aż dojdziemy do dołka nr 6. Uwaga rywalizujemy ze swoimi poprzednimi wynikami lub z innym graczem.