Czy zwróciliście uwagę jak wielkim szacunkiem darzono dawniej ludzi sztuki:
malarzy, rzeźbiarzy, architektów, pisarzy…? Dzisiaj społeczeństwo wynosi ponad innych aktorów, kucharzy, polityków …

„Z niepewnym skutkiem śpiewajmy sobie tak – życie jest za krótkie, by grać byle jak!” – Jan Pietrzak.

Takie określenia jak sztuka rządzenia, sztuka kochania, sztuka gotowania, sztuka uwodzenia oznaczają ambicje do czegoś nieziemskiego, do innego świata, lepszego niż ten, który otacza nas na co dzień. Artystą nie można zostać na zawołanie. Wrażliwość duszy, niezwykła wyobraźnia połączone z talentem dają społeczeństwu wybitnych artystów. Często sztukę łączymy z kulturą, ale nie zawsze jest to najlepsze zestawienie.
Bycie artystą nie oznacza całkowitego zatracenia się w świecie muz. Możecie pielęgnować swoją wrażliwość i wyobraźnię zaprzęgając je do codziennego życia. Bo, czy na męskiej balandze, gdzie piwo leje się strumieniami nie można czasami przy fortepianie sparodiować Chopina. Czy na damskich spotkaniu przy kawie nie można porozmawiać o miłosnej poezji i ponarzekać na brak romantyzmu u tych zniewieściałych facetów (kobiety podobno wiedzą o co chodzi).

Jeśli już nie jesteśmy artystami to nauczmy się doceniać innych. Jak? Jeśli chcemy docenić artyzm fotografii koleżanki z klasy to musimy poznać podstawy fotografiki. Może zostaniesz krytykiem sztuki, może sam chwycisz za aparat lub pióro i zostaniesz artystą!

„Nie zrozumiecie sztuki, póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2” – Pablo Picasso


Spójrz w siebie i odpowiedz: co lubię? Wejdź do internetu i poszukaj stron tych, którzy też to lubią, ale są też w tym dobrzy. Świat zna wszystkie przypadki ludzi zdziwionych urojeniem swojej samotności.

A w Pasłęku? Tak jak wszędzie. Z Pasłęka pochodziła malarka Lotte Laserstein, tutaj zainspirował się scenarzysta filmu „Wielki Szu” – Jan Purzycki. Ale nie w tym rzecz, aby być znanym czy nieznanym jak van Gogh. Wystarczy umieć dostrzec sztukę w kościele św. Bartłomieja , otaczającą nas architekturę, pójść na koncert lub obejrzeć wystawę w Pasłęckim Ośrodku Kultury. Zaczynam przekonywać się do opinii, że zwiedzając paryski Luwr powinno się mieć coś w rodzaju certyfikatu potwierdzającego zamiłowanie do sztuki. Tłok byłby mniejszy.