Haruki Murakami

W pasłęckiej bibliotece nie ma wszystkich książek tego autora. Jednak jest ich wystarczająco sporo by zacząć przygodę z jego książkami. Proponuję zacząć od przeczytania Norwegian wood, Kroniki ptaka nakręcacza lub Przygoda z owcą. Jeśli któraś z tych książek nie przypadnie Ci do gustu to pozostałe raczej też nie.  Dodatkowo polecam książkę (literatura faktu) “O czym myślę, kiedy mówię o bieganiu”. Haruki Murakami jest zapalonym miłośnikiem biegania (maratony, półmaratony) i pływania. W książce tej ciekawie dokonuje zestawienia swojego charakteru z bieganiem i pisarstwem.

Podoba mi się styl jakim pisze swoje książki. Brak w nim wyrafinowanych metafor, ale te proste są idealnie wkomponowane w treści, których dotyczą. Opisy przygotowania posiłku są na tyle sugestywne, że samemu chce się iść do kuchni i coś “stworzyć” z puszki fasoli i krewetek. W tym czasie gra płyta, której dźwięki komponują się z ruchami bohatera powieści. Do stałych elementów należą: jakiś kot, drinki, stacje metra, nazwy japońskich prefektur, metafizyczna tajemnica dotykająca bohatera książki. Bohaterami są zawsze ludzie bez szczególnych uzdolnień. Najczęściej wyróżniają się brakiem chęci osiągnięcia w życiu czegokolwiek. Są już pogodzeni z rzeczywistością, która ich otacza, gdy nagle na ich  drodze dochodzi do spotkania z innym wymiarem świata.

Haruki Murakami pisze całym sobą. Przez jakiś czas prowadził własny klub, w którym grano jazz. Proste posiłki, drinki i muzyka, które odnajdujemy w jego książkach to świat, który pisarz  przenosi do swoich powieści niczym do pamiętnika. Jeśli ktoś bliżej chce poznać tego autora to powinien sięgnąć po książkę “O czym myślę, kiedy mówię o bieganiu” i “Na południe od granicy, na zachód od słońca”. Pierwsza jest  studium rozważań nad swoją pasją do biegania. Druga to powieść, której bohaterem jest ktoś “bardzo podobny” do autora.

Większość powyższych książek można wypożyczyć w pasłęckiej bibliotece.

Jeśli w jakimś teleturnieju padnie (a padło) pytanie o pisarza, który najczęściej był nominowany do Nagrody Nobla i jej nie otrzymał to prawidłową odpowiedzią jest – Haruki Murakami. Ponadto w internecie łatwo znaleźć fora dyskutujące np. o płytach, których słucha ten czy tamten bohater powieści tego pisarza. O czym to może świadczyć?