Maciej Płażyński, wojewoda gdański, b. marszałek Sejmu, prezes “Wspólnoty Polskiej”

Maciej Płażyński
Fot. pl.wikipedia.org

Urodził się 10 lutego 1958 r. w Młynarach (obecnie województwo warmińsko-mazurskie). Mąż Elżbiety – prawnika, sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, ojciec trójki dzieci: Jakuba – ur. w 1984 r., Katarzyny – ur. w 1986 r. i Kacpra – ur. w 1989 r.
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Pasłęku wyjechał na Śląsk, gdzie przez rok pracował jako robotnik fizyczny m.in. przy budowie Huty Katowice.
Po rozpoczęciu w 1977 roku studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego związał się z Ruchem Młodej Polski. We wrześniu 1980 r. współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów – pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej, przewodniczący NZS Uniwersytetu Gdańskiego. Jesienią 1981 roku kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, następnie był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. W 1983 r. współtworzył i został pierwszym prezesem Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych “Gdańsk”, którą kierował do 1990 r. Firma ta stanowiła bastion gdańskiej opozycji, wspierała polityczną aktywność podziemnej Solidarności na Pomorzu i w innych regionach Polski. W roku 1987 wybrany prezesem konserwatywnego “Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego”, skupiającego środowiska gdańskich konserwatystów i liberałów. W 1989 roku współzałożyciel stowarzyszenia gospodarczego “Kongres Liberałów”.
W 1990 roku został członkiem konserwatywnego ugrupowania “Koalicja Republikańska”, przekształconego później w Partię Konserwatywną.

“- Wielką pasją Maćka była piłka nożna. Kiedy mama wołała nas, żebyśmy wrócili z podwórka na obiad, to on potrafił wyrwać jeszcze pół godzinki na grę. Potem grał w klubie Syrena Młynary – wspomina polityka starszy brat.

Oboje rodzice Macieja Płażyńskiego byli weterynarzami. Wszystko wskazywało na to, że to właśnie młodszy syn pójdzie w ich ślady. Tak kochał zwierzęta, że ciągle znosił do domu pokiereszowane stworzenia, które znalazł. – Pisklaki, koty, pieski wymagające pomocy ciągle podtykał rodzicom i prosił, żeby je leczyć – mówi starszy brat. – Ostatecznie to ja zostałem weterynarzem, a on swoją wrażliwość skierował na obronę pokrzywdzonych i został politykiem.” Wojciech Płażyński, http://m.se.pl/wiadomosci

Od sierpnia 1990 r. do lipca 1996 r. był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim (nominację otrzymał od Tadeusza Mazowieckiego). Odwołanie z funkcji wojewody gdańskiego (przez premiera Włodzimierza Cimoszewicza) w lipcu 1996 roku spowodowało szereg protestów przedstawicieli samorządów lokalnych, stoczniowców i innych grup zawodowych oraz mieszkańców Pomorza, których kulminacją był kilkutysięczny wiec pod gdańskim Dworem Artusa.

W wyborach parlamentarnych we wrześniu 1997 roku kandydując z listy Akcji Wyborczej Solidarność jako przedstawiciel Gdańskich Komitetów Obywatelskich uzyskał najlepszy wynik wyborczy w Polsce (125 tys. głosów). Wybrany przez Sejm bez głosu sprzeciwu Marszałkiem Sejmu III kadencji. Powierzone stanowisko sprawował do końca kadencji.

19 stycznia 2001 roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską. W wyborach parlamentarnych 2001 Maciej Płażynski startując z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał najlepszy indywidualny wynik w okręgu gdańskim, wygrywając miedzy innymi z Lechem Kaczyńskim. Maciej Płażyński został Przewodniczącym partii Platforma Obywatelska i Klubu Parlamentarnego PO. W 2002 roku był inicjatorem porozumienia PO i PiS tworzącego koalicję PO-PiS na wybory samorządowego w 2002 r. W czerwcu 2003 roku składa rezygnację z Przewodniczącego Klubu PO oraz z szefa partii i opuszcza partię (patrz list do członków Platformy Obywatelskiej) i do końca kadencji pozostaje posłem niezależnym.

W wyborach parlamentarnych 23 września 2005 roku Maciej Płażyński wystartował jako niezależny kandydat na senatora, po raz kolejny udowadniając, że ma wielkie osobiste poparcie wyborców i nie potrzebuje wsparcia szyldem partyjnym. Maciej Płażyński zdobył ponad 150 tysięcy głosów, co było najlepszym wynikiem w okręgu gdańskim i jednym z najlepszych w całym kraju. Na pierwszym posiedzeniu izby wyższej parlamentu został wybrany Wicemarszałkiem Senatu VI kadencji. W wyborach parlamentarnych 21 października 2007 roku startował z listy PiS jako poseł niezrzeszony.
Od 11 maja 2008 roku Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.

Był honorowym obywatelem miast Młynary, Puck, Pionki i Lidzbark Warmiński.

“Według słów biskupa Sławoja Leszka Głódzia pod koniec kwietnia 2010 miał ogłosić swój start w wyborach prezydenckich w 2010.” https://pl.wikipedia.org

Maciej Płażyński był fundatorem Fundacji Pomorskiej założonej dla propagowania postaw aktywności i przedsiębiorczości, szczególnie wśród młodych ludzi z najuboższych rodzin. Był współfundatorem Fundacji “Nuta Nadziei”. Fundacja wspiera utalentowane muzycznie dzieci niepełnosprawne.
Był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Odbudowy Świętego Wojciecha, powstałego w celu organizowania pomocy mieszkańcom dzielnicy Gdańska – Św. Wojciech, poszkodowanym w powodzi w 2001 r. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia “Żuławy Gdańskie” z siedzibą w Trutnowach w gminie Cedry Wielkie. Stowarzyszenie powołane jest dla ochrony dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego Żuław.
Był członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 2008 roku był prezesem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.

Autor: wikipedia.pl/red.

2010-04-10, Aktualizacja: 2010-04-11 18:57 źródło: Polska Dziennik Bałtycki

(z serwisu internetowego: http://pomorskie.naszemiasto.pl/artykul/maciej-plazynski-andrzej-karweta-arkadiusz-rybicki,374866,artgal,t,id,tm.html)