Koronawirus – Raport z dnia 28 marca 2020

Jest sobota 28 marca 2020 roku. Ładna pogoda zachęca do spacerów, które w związku z epidemią są zabronione w grupie większej niż 2 osoby (wyjątek stanowią rodziny). Ten obowiązek  trudno jest prawnie wyegzekwować. Dzisiaj widziałem patrol policyjny, który telefonicznie sprawdzał kogoś odbywającego kwarantannę. W Pasłęku jest wiele osób odbywających ten obowiązek, ale ich mieszkania, tak jak to było wieki temu, nie są stygmatyzowane ostrzeżeniem przyklejonym do drzwi.

W zakładach pracy tak jak w szkołach panuje chaos. Praca i nauka zdalna powstaje w bólach. Nie zauważyłem, abyś któreś z dzieci otrzymało do wypełnienia formularz sprawdzający gotowość do zdalnej edukacji (czy ma komputer, kamerę internetową, mikrofon, programy itp.). Szkoły nie mają arkuszy edukacyjnych, które uczniowie mogliby wypełniać, a jedynie wykonują skany w formacie obrazu “jpg”. Obraz taki należy wydrukować wypełnić, zeskanować i odesłać do nauczyciela. Nikt nie pytał uczniów, kto ma drukarkę albo skaner. Dlaczego mnie to nie dziwi? Warunkiem otrzymywania wynagrodzenia przez nauczycieli jest prowadzenie zdalnej nauki. Dla przykładu nauczyciel wychowania fizycznego wysłał uczniom listę ćwiczeń, które mają wykonać:-)

W sobotę na godzinę 14:30 dzisiaj zainfekowanych z woj. warmińsko-mazurskiego koronawirusem SARS-CoV-2 jest 46 osób: 14 kobiet, 25 mężczyzn i 3 chłopców i 2 dziewczynki.

Poniżej przedstawiam wykresy pokazujące porównanie rozwoju rozwoju wykrywanych infekcji w Polsce, Niemczech, Włoch, Hiszpanii i dodatkowo w Szwajcarii i Czechach.

Koronawirus – raport 28 marzec 2020
Koronawirus – raport 28 marzec 2020
Koronawirus – raport 28 marzec 2020
Koronawirus – raport 28 marzec 2020

Z powyższego wykresu wynika, że od chwili wykrycia pierwszego przypadku zakażenia najszybciej rosła krzywa w Niemczech. W Hiszpanii i Włoszech skok wystąpił po ponad 30 dniach od wykrycia pierwszego przypadku. Co z tego wynika? Przed Polską jeszcze 2 tygodnie tj. do 4 kwietnia, kiedy to dowiemy się czy pójdziemy śladem Włoch i Hiszpanii, czy też wyznaczymy własny kierunek.

Powyższe wykresy przedstawiają rozwój epidemii zakażeń koronawirusem w Polsce na tle Niemiec, Włoch i Hiszpanii.

Szczególnie ważny jest wykres ostatni, pokazujący porównanie rozwoju epidemii gdyby rozpoczęła się jednocześnie w każdym z porównywanych krajów.

Oczywiście liczby pokazują ilość wykrytych zachorowań co ma silny związek z ilością przeprowadzanych testów. Nie można na ten podstawie wnioskować, którą drogą będzie przebiegał rozwój epidemii w naszym kraju.

Koronawirus – raport 28 marzec 2020

Wykres przedstawiający przyrost zachorowań od momentu wykrycia ponad 100 przypadków w każdym z porównywanych krajów pokazuje, że w Polsce przyrost ten jest opóźniony.

 

Koronawirus – raport 28 marzec 2020