Kafka nad morzem (Haruki Murakami)

Kafka nad morzem
Autor: Haruki Murakami Tytuł: Kafka nad morzem Tytuł oryginału: Umibe-no Kafuka Liczba stron: 624 Wydawnictwo: Muza 2007 ISBN: 8374950961 Ocena: 8/10 Dostępna w pasłęckiej bibliotece

“Kafka nad morzem” jest klasyczną książką tego japońskiego pisarza. Znajdziemy w niej typowe dla tego autora motywy: opisy przygotowywania posiłków, świat kotów, tym razem muzyka klasyczna, seks i “inny świat” (tym razem – między światem żywych a umarłych).

Oprócz tradycyjnie wciągającej fabuły chciałbym zwrócić, przymierzającym się do jej przeczytania, na dwa ciekawe aspekty. Pierwszy dotyczy narratora, a właściwie narratorów, gdyż jest ich dwóch. Jednym jest główny bohater opowiadający swoją historię w pierwszej osobie, a drugi (autor) opisuje wydarzenia w trzeciej osobie (od pewnego momentu powieści). Kolejny aspekt dotyczy historii śmierci studenta w trakcie studenckich zamieszek.

„Obok świata, w którym żyjemy, jest inny świat. Do pewnego miejsca możesz do niego wejść. I możesz z niego bezpiecznie wrócić. Jeżeli będziesz uważny. Ale jak miniesz pewien punkt, już stamtąd nie wyjdziesz. Nie znajdziesz drogi powrotnej. To labirynt.” Haruki Murakami cytat z książki

Nie jest on bohaterem książki ale ma wielki wpływ na całą historię, a właściwie na wszystkie przedstawione przez autora postaci. Murakami w ten literacki sposób wplótł epizod z własnych przeżyć, których doświadczył w czasie studiów. Jak czytać książkę wiedząc, że prawda kreuje wyobraźnię?

Najpóźniej około setnej strony książka wciąga całkowicie.

Bohaterowie: Kafka Tamura (15 lat), pan Nakata (staruszek, analfabeta, rozmawia z kotami), pani Saeki,   Öshima, Hoshino, Sakura, postaci z innego świata (pułkownik Sanders – ten od KFC ale z innym duchem, Johnny Walker – ten od whisky).