Jeńcy obozu w Preussisch Holland

Przedstawiam tłumaczenie opisu zdjęcia z serwisu Australian War Memorial  przedstawiające zdjęcie jeńców z czasów I wojny światowej obozu w Preussisch Holand.

“Portret jeńców wojennych skupionych wokół choinki w niemieckim obozie jenieckim w Preussisch Holand w Prusach Wschodnich (obecnie Pasłęk, Polska). Dwóch żołnierzy trzyma akordeony, a trzech koty. Kartkę pocztową do Australijskiego Czerwonego Krzyża w Londynie wysłał Herbert Ernest Murphy z 13 batalionu z Wellington. Prawdopodobnie stoi on w tylnym rzędzie po prawej stronie choinki. Murphy zaciągnął się do wojska w wieku 34 lat w dniu 23 października 1915 r. i wyruszył na wojnę 9 kwietnia 1916 r. na pokładzie HMAT Nestor. Dostał się do niewoli w Riencourt we Francji w dniu 11 kwietnia 1917 r. Przetrzymywany był jako jeniec w niemieckich obozach do czasu repatriacji do Anglii 7 stycznia 1919 r. Murphy powrócił do Australii 11 czerwca 1919 r. Oryginał zdjęcia znajduje się w AWM Research Center na RC00864, ​​album numer 65.”


Jeńcy obozu w Preussisch Holland
Fotografia z serwisu Australian War Memorial https://www.awm.gov.au/collection/C284548

Więcej informacji o obozie jenieckim w Preussisch Holland (dokładniej w Krośnie koło Pasłęka) w artykule Wiesława Śliwki “Pasłęk – Tablica dla jeńców niemieckiego obozu z IWW w Pr.Holland“.