Hulajnogi elektryczne w Pasłęku

Świat wcześniej czy później, ale zawsze odwiedzi Pasłęk. No, raczej później, ale dzięki temu  mamy szansę przygotować miasto i jego mieszkańców na to co ich czeka.  W Polsce pierwszy McDonald otwarto 17 czerwca 1992 roku. U nas było to w lipcu 2023 roku. Pierwsze E-hulajnogi  miał  Wrocław już w październiku 2018 roku. Prawie pięć lat później mamy je w Pasłęku. I o nich chcę napisać.

Pytania, które same przychodzą zadawano sobie już 5 lat temu, więc zapewne są  na nie odpowiedzi. Okazało się,  jak zawsze, że Internet powiela te same nieprecyzyjne treści.

 

Co mam zrobić, jeśli chcę wsiąść na hulajnogę i pojechać?

ETAP I – instalacja aplikacji

1. Trzeba mieć smartfon. Uruchomić aplikację sklepu GooglePlay. Wyszukać i zainstalować darmową aplikację Dott.
2. Uruchomić zainstalowaną aplikację i przebrnąć przez etap zakładania konta:
– podać numer swojego telefonu i adres e-mail)
– wybrać metody płatności (szczegóły ważnej karty kredytowej, karty debetowej lub innej zatwierdzonej metody płatności). TUTAJ ZACZYNAJĄ SIĘ SCHODY.

Młodość nie ma złych doświadczeń, zwłaszcza, że płacą rodzice. Do wyboru są dwie możliwości:

  1. podać dane karty kredytowej lub debetowej – w trakcie korzystania z jazdy będzie pobierana opłata automatycznie,
  2. można podać dane skąd będą przelewane pieniądze na konto DOTT. W takiej sytuacji dodajesz pieniądze do swojego portfela Dott i jeździsz do wysokości  jego salda.

Cena przejazdu hulajnogami Dott może się różnić w zależności od miasta. W Pasłęku koszt ten to opłata za odblokowanie w wysokości 2 zł  oraz opłata za minutę jazdy 1 zł. W praktyce oznacza to, że przejazd ze stacji Orlen na ulicy Westerplatte do McDonald’a to około 10 zł. Nie jest to więc forma transportu, ale raczej rozrywka.

 

ETAP II – Włączenie hulajnogi

  1. Uruchomić aplikację Dott na smartfonie. Zostanie zlokalizowane miejsce Twojego pobytu (wcześniej wyraziłeś zgodę na lokalizowanie smartfona).
  2. Wyświetli się mapka z informacją gdzie w Twojej okolicy znajdują się hulajnogi Dott

3.Ponadto mapka wyświetla na czerwono obszar gdzie nie wolno jeździć i parkować. Pasłęk niemal cały jest w obszarze dozwolonej jazdy i parkowania.
Jestem w stanie wyobrazić sobie kogoś zostawiającego hulajnogę, gdzieś na obrzeżach miasta, gdzie nikt się nie zapuszcza w obawie “przed krzyżakami”
4. W aplikacji przechodzimy dalej, gdzie zostajemy poproszeni o zeskanowanie kodu znajdującego się po środku kierownicy. Należy “zwinąć aplikację, uruchomić w smartfonie aparat i wykonać zdjęcie. Program automatycznie prześle ten kod w celu odblokowania hulajnogi.
5. Ja, wybrałem w trakcie konfiguracji programu opcję zasilania konta z usługi Pay. Zostałem więc poproszony o przelanie wybranej przez siebie kwoty. Do wyboru najmniejsza możliwa kwota to 10 zł. Po zatwierdzeniu wpłaty w hulajnodze włącza się wyświetlacz co oznacza, że można jechać.

ETAP III – Jazda

1. Podnieś nóżkę, na której opiera się hulajnoga (tak samo jak w rowerze)
2. Stań jedną nogą na hulajnodze, a drugą lekko się rozpędź
3. Po prawej stronie masz przycisk – im mocniej naciskasz tym szybciej jedziesz. Puszczenie przycisku (tak jak w rowerze, kiedy przestajesz pedałować) jedziesz  siłą rozpędu
4. Po lewej stronie kierownicy jest hamulec ręczny.

 

ETAP IV – Koniec korzystania z hulajnogi

1. Zwalniasz przycisk jazdy (prawa ręka)
2. Hamujesz (lewa ręka)
3. Po zatrzymaniu hulajnogi w smartfonie wciskasz przycisk KONIEC, opierasz hulajnogę na nóżce
4. APlikacja prosi Cię 0 zdjęcie hulajnogi pokazując jednocześnie otoczenie. Zapewne będzie to ewentualny dowód, że  hulajnoga jest “cała i zdrowa”
5. Zamykasz aplikację

Dodatkowe informacje.

Hulajnogę zostawiasz w strefie nie zaznaczonej na czerwono. Po zakończonej jeździe otrzymujesz informację ile Cię ta “przyjemność” kosztowała. Nie można uruchomić więcej niż jednej hulajnogi (rodzinna przejażdżka wymaga instalacji aplikacji i opłat z kilku smartfonów). Według tego co przeczytałem, hulajnogami elektrycznymi jeździmy drogami dla rowerów. Jeśli ich nie ma to chodnikiem (nie można wyprzedzać pieszych?!) lub drogą z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Kask nie jest obowiązkowy, ale zalecany.

Mam jeszcze kilka wątpliwości, dlatego mile posłucham uwag doświadczonych użytkowników Dott’ów.

RC