Holąd Pruski na zdjęciach

Holąd Pruski na zdjęciach
Nad wejściem do kamienicy jest herb Pasłęka obecnie znajdujący się nad bramą Pl. Tysiąclecia

W internecie znajdziemy wiele zdjęcie Pasłęka sprzed II wojny światowej kiedy to miasto nosiło nazwy: po niemiecku – Preussisch Holland, a po polsku  – Holąd Pruski. Z nieznanego mi powodu w wielu serwisach zdjęcia te otrzymują znak wodny serwisu, na którym zostały umieszczone. Nie sądzę aby ktokolwiek miał do tych zdjęć prawa autorskie, jeśli jednak się mylę to proszę o informację.

To co szczególnie zwraca uwagę każdego mieszkańca Pasłęka to gęsta, przedwojenna zabudowa starego miasta. O miasto nie toczyły się żadne walki zbrojne. Zostało ono zniszczone przez stacjonujące tutaj wojska radzieckie. Do szczególnie ciekawych zdjęć należą te, na których widać nieistniejące już budowle jak np. dom wypoczynkowy nad Jeziorkiem, budynki poczty i urzędu powiatowego czy pomnik żołnierza niemieckiego. Na wielu zdjęciach  widać centrum handlowe jakim była ulica Chrobrego (szczególne wrażenie robi widok z okna ratusza).

Wiele tych zdjęć powinno być inspiracją dla planujących gospodarkę przestrzenną miasta. Fajnym pomysłem wydaje się promenada widokowa przy murach obronnych. Z powodu rosnących drzew można wybudować drewniany podest.