Herb Pasłęka

Uchwała nr XXIII/117/92 Rady Miasta i Gminy Pasłęk z dnia 18 września 1992 r. w sprawie przyjęcia wzoru herbu i flagi miasta Pasłęka określa następującą kolorystykę herbu miasta Pasłęk:

Herb Pasłęka

W polu złotym (żółtym), na trójwzgórzu zielonym rycerz zbrojny na koniu białym, z mieczem wzniesionym w prawej ręce, na lewym ramieniu trzyma tarczę czerwoną z pasem srebrnym.

Z powyższego wynika:

tło – kolor złoty/żółty,
zbroja – brak określenia koloru,
miecz – brak określenia koloru,
twarz rycerza – brak określenia koloru,
pas na tarczy – kolor srebrny,
tarcza – kolor – czerwony
koń – kolor biały,
trójwzgórze – kolor zielony,
obrys – brak określenia koloru.

Brak jest określenia kolorów twarzy rycerza, zbroi i obrysu. W  Załączniku nr 1  do uchwały widnieje grafika herbu. Na niej brakujące w opisie kolory są następujące:
zbroja – srebrna (szara),
miecz – srebrny (ten sam odcień co zbroja)
pas na tarczy – biały
obrys – czarny

Ponadto uchwała określa wygląd flagi, a w jej opisie zaznaczono, że kolor czerwony jest w odcieniu cynober. W odniesieniu do flagi zwrócę jedynie uwagę, że flaga i herb muszą, w swej kolorystyce, do siebie nawiązywać. Stąd przyjąłem, że kolor czerwony na tarczy musi być w odcieniu cynober.

Opis podany w uchwale należy uszczegółowić, gdyż w internecie, plakatach i wielu dokumentach powielane są różne wersje herbu. Poniżej przedstawiam próbę sprecyzowania kolorów naszego, współczesnego herbu.

 

A – tło. Kolor złoty/żółty. Hex #FFD700, CMYK (0,11,96,0), RGB (255,210,0)

B – twarz. Kolor – różowy. Hex #F8C0C7, CMYK (0,23,20,9) , RGB (97,75,78)

C – zbroja. Kolor – srebrny. Hex #C0C0C0, CMYK (0,0,0,25), RGB (192,192,192)

D – pas na tarczy. Kolor – srebrny. Hex #C0C0C0, CMYK (0,0,0,25), RGB (192,192,192) ; ewentualnie – biały. Hex #FFFFFF, CMYK (0,0,0,0) , RGB (255,255,255)

E – tarcza. Kolor – czerwony (cynober). #E34234, CMYK (0,71,77,11) , RGB (227,66,52)

F – koń. Kolor biały. Hex #FFFFFF, CMYK (0,0,0,0) , RGB (255,255,255)

G – trójwzgórze. Kolor zielony. Hex 359763, CMYK (65,0,34,41), RGB (53,151,99)

H – obrys. Kolor – czarny. Hex #000000

Opis

Według heraldyki graficznymi odpowiednikami koloru złotego jest żółty a koloru srebrnego – biały. W grafice komputerowej kolory określa się podając odpowiadającą im liczbę w kodzie szesnastkowym (HEX). Dla koloru złotego jest to  #FFD700. Jednoznacznie można jeszcze określić kolor czarny – #000000, biały – #FFFFFF oraz kolor cynober (czerwony) – #E34234. Pozostałe kolory posiadają różne odcienie (uwaga: czerwony też, ale został on w uchwale precyzyjnie określony jako cynober). W tej sytuacji dokonałem wyboru odcieni pasujących do kolorów złotego i cynobru oraz uwzględniłem kolorystykę herbu już upowszechnioną w świadomości Pasłęczan (wikipedia, flagi). Dodatkowo podałem w opisie kolorów kolory w standardach CMYK (wydruki) i RGB (monitory).

Oczywiście herb może wyglądać inaczej. Bo skoro odpowiednikiem srebrnego (oprócz odcieni) może być kolor biały to pas na tarczy może być właśnie w tym kolorze a zbroja w innym odcieniu srebra. Tutaj opiszę pewne spostrzeżenie – ciekawostkę. Był taki czas, gdy herb ten wyglądał niemal identycznie jak dzisiaj tyle, że rycerz miał zbroję koloru niebieskiego. Świadczy chociażby o tym herb nad bramą przy placu 1000-lecia. Zastanawiam się nad powodem zmiany koloru zbroi, która w pierwotnej wersji, tak jak obecnie, była srebrna. Srebro w obecności cynobru (kolor tarczy – siarczek rtęci, czerwony pigment do produkcji farb) utlenia się i zmienia na barwę niebieskawą. Czy nie to spowodowało zamieszanie w historii naszego herbu?

Jeszcze kilka słów o tarczy, którą też można spotkać w różnych wersjach. Od 1992 roku oficjalnie obowiązuje poniższy kształt (rysunek tego kształtu wraz z proporcjami znajduje się w uchwale):

Właściwa
Niewłaściwa
Niewłaściwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej kilka wersji niewłaściwego (obecnie) herbu Pasłęka.

Niewłaściwy kształt tarczy
Niewłaściwy kolor tarczy – żółty (ale nie w odcieniu złota). Wg Wikipedii
Zła tarcza, zła kolorystyka
Znalezione na jednej ze stron opisujących herb Pasłęka. Połączenie herbu z czasów zamierzchłych ze współczesnym. Czerwone pióra i pasy na koniu są nawet ciekawe.
Połączenie niewłaściwego herbu z niewłaściwą flagą.
Wariant wybierany przez artystów, co nie zmienia faktu, że kształt tarczy i kolorystyka są złe
Niby wszystko zgodne z opisem w uchwale, ale autor dodał trochę własnej inwencji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej herb Pasłęka zgodny z opisem zawartym w uchwale.

Herb zgodny z grafiką określoną w uchwale za wyjątkiem tła, które jest zgodne z opisem.
Herb zgodny z opisem podanym w uchwale, ale z pasem na tarczy zgodnym z opisem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze mała uwaga co do koloru twarzy. W uchwale, jak wspomniałem, brak jest opisu jej wyglądu, a na załączniku jest ona w odcieniu biało-różowym. Podejrzewam, że był to kolor biały, ale papier lekko pożółkł.   Tak więc przyjmijmy, że kolory twarzy i pasa na tarczy, dopóki nie będzie podjęta uchwała szczegółowo opisująca nasz herb to, będą wyborem artysty grafika, czyli twarz biała lub różowa, a pas srebrny w odcieniu białym lub szarym.

Opracował:

Roman Cichocki