Wypożyczalnia Gier Planszowych w miejskiej bibliotece w Pasłęku

Biblioteka w Pasłęku zaprasza do wypożyczania gier planszowych, które można oglądać i wybierać w sali czytelni na I piętrze. Gry można wypożyczać na okres 2 tygodni i 1 raz przedłużyć  o 7 dni.

W wypadku zniszczenia gry bądź jej zdekompletowania obowiązuje opłata umożliwiająca ponowny zakup tej samej gry wraz z kosztami przesyłki.

Na dzisiaj liczba gier w wypożyczalni to ok. 150 egz. Kilka znanych tytułów : “Talisman. Magia i miecz.”, “Wsiąść do pociągu. Europa”,  “Wsiąść do pociągu. Ameryka”, “Splendor”, “Carcassone”. Granie  w wymienione gry wymaga “małej” edukacji, która może zająć nawet kilka godzin (proszę nie ufać recenzjom na stronach sprzedawców). Czas samego grania to też często od 2 do 6 godzin.  Są oczywiście gry, w które możemy grać bez przygotowania. Gry dzielimy na takie, w których o wygraniu decyduje szczęście (np. Grzybobranie, Chińczyk), wiedza i umiejętności (np. szachy) lub w nierównych częściach szcęście i umiejętności (“Wsiąść do pociągu).

Szczególnie lubię grać w gry wymagające małej wiedzy, niewielkiego doświadczenia i łutu szczęścia. Nigdy nie można  do końca mieć pewności kto wygra. Raczej nie wygra ten kto gra pierwszy raz, ale już za drugim razem wie więcej i dzięki sprytowi, i szczęściu szanse na zwycięstwo ma takie jak każdy. Są też gry, w których nie ma zwycięzców. Mogą być tylko przegrani. Są też takie gdzie nikt nie wygrywa, ale jedynie chodzi o wspólne spędzenie czasu i dobrą zabawę.

Dla mnie ciekawym wydał się fakt istnienia szerokiej rzeszy miłośników gier planszowych. Miałem nawet okazję oglądać pokój fana wypełniony pudłami gier. Kiedy i z kim on gra? Może tylko rozwija swoje umiejętności by potem grać w turniejach. W Pasłęku też mieliśmy  turnieje organizowane w szkołach czy też w Oratorium parafii św. Józefa na pasłęckiej starówce. Nim nie “wykształci się” grupa znających turniejowe gry będzie trudno zorganizować turniej wypełniający całe Oratorium. Może warto rozważyć kilka edukacyjnych pokazów gry np. w “Talisman.” lub “Wsiąść do pociągu” ? Z pewnością, zanim kopimy dla siebie lub na prezent, warto wypożyczyć grę. W zaciszu domowym rozegramy turniej z samym sobą, albo z niezadowolonymi współmieszkańcami (kiedyś za to podziękują!).

 

RC.