Dietmar Damerau – malarz i rzeźbiarz

Dietmar Damerau

Dietmar Damerau, malarz i rzeźbiarz, urodził się w  1935 roku w Holądzie Pruskim (niem. Preußisch Holland),  dzisiejszym Pasłęku. W wieku 10 lat, 22 stycznia 1945 r., czyli jeden dzień przed wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej, Dietmar wraz z matką i trojgiem rodzeństwa na zawsze opuścili swoje rodzinne miasto. Ich wędrówka wiodła przez Hamburg, Drezno, Pragę, Styrię, Salzburg,  Coburg, by ostatecznie zakończyć się w Monachium. Tam, przyszły malarz i rzeźbiarz, poznał swojego nauczyciela i przyjaciela Otto Sammera, z którym pracował przez wiele lat. Tam też rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Poważny wypadek, któremu uległ w Sewilli, w Hiszpanii zmusił go do przerwania nauki. Na początku lat sześćdziesiątych przeniósł się na Kretę,  grecką wyspę, gdzie osiadł i żył przez wiele lat. W 1967 roku ożenił się i miał syna. Junta wojskowa, która doszła do władzy zmusiła go  do opuszczenia Grecji. Po jej upadku powrócił na swoją ukochaną wyspę – Kretę. Rozwój turystyki na wyspie spowodował, że ponownie planował wyjazd, ale ostatecznie przeniósł się do małej wioski Lafkos na górze Pelion, we wschodniej części Grecji. Tutaj zbudował dom i studio, gzie dalej mógł malować i tworzyć rzeźby. Na przestrzeni lat mieszkał  i tworzył nie tylko w Lafkos, ale również w  Niemczech i Danii. Żył samotnie tworząc dużą ilość dzieł. Zmarł 22 października 2011 roku w Grecji, w szpitalu Volos w wieku 76 lat,.

Artysta

Ten niemiecki artysta  swoje dzieła tworzył z takich materiałów jak farby olejne,  gwasz, po wszystko co wpadało mu w ręce: drewno, kosze, szminki i młynki do kawy. Swoje największe dzieło,  obraz o powierzchni 106 metrów kwadratowych, który powstawał przez 3 lata, wykonał na suficie w prywatnym domu w Lafkos. Nie godził się z tym aby jego prace szufladkować do jakiejś jedenej  kategorii sztuki. Wszystko, co tworzył, obrazy i rzeźby, kryje w sobie jakąś historię.

Będzie nam brakować naszych szalonych rozmów, twojego upartego i cynicznego spojrzenia na ten świat, twoich różowo-czerwonych policzków po kilku szklankach Tsipouro, twoich mylących wiadomości, twoich niesamowitych historii. Założę się, że jesteś teraz gdzieś otoczony młodymi pięknościami, pijesz mnóstwo wina i żartujesz z nas ….Przyjaciel

Mieszkając samotnie w małej wiosce w Grecji stale tworzył. Poprzez sztukę opowiadał historie i rzeczy, które go interesowały. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres mediów, w tym rysunek, malarstwo, grafikę i rzeźbę. Wystawiał je m.in. w Kopenhadze, Atenach, Berlinie i Monachium. Od 1976 był członkiem stowarzyszenia artystów „Künstlergilde Esslingen”, które skupiało artystów wysiedlonych z dawnych terenów niemieckich.