Alkohole Pasłęka – Gin

Alkohole Pasłęka Gin (czytaj dżin) to jednej z najbardziej popularnych i najszerzej rozpowszechnionych napojów alkoholowych w krajach anglosaskich, gdzie pod względem wielkości produkcji zajmuje drugie miejsce po whisky. Powinien zawierać 35% – 40% alkoholu.  Jest to  mój ulubiony trunek.

Barwa ginu uzależniona jest od naczynia w którym leżakuje, bezbarwny pochodzi z naczyń szklanych, natomiast żółtawe zabarwienie pochodzi z dębowych beczek.

Po względem sposobu produkcji wyróżniamy dwa rodzaje ginu: distilled gin oraz compound gin.

Distilled gin to wódka wysokiej jakości otrzymywana z najlepszego rektyfikatu zbożowego i poddawana dodatkowej destylacji. Opary spirytusu wytwarzające się podczas destylacji przepuszczane są przez substancje aromatyczne, różne dla różnych producentów. Przede wszystkim głównym składnikiem aromatyzującym są owoce jałowca. W zależności od receptury dodaje się także w mniejszych ilościach: nasiona kolendry, arcydzięgiel, kardamon, skórkę pomarańczy i cytryny, anyżek, kminek. Tak przygotowany gin staje się wysokiej klasy wódką o czystym, delikatnym zapachu i smaku jałowca.

Compound (czytaj kompaund) gin to wódka średniej jakości, choć bardzo popularna ze względu na cenę. Ten rodzaj ginu uzyskuje się przez dodatek do zwykłego rektyfikatu olejków z jałowca i innych surowców roślinnych wymienionych wyżej.

Vesper Martini jest odmianą tego koktajlu rozpowszechnioną przez Jamesa Bonda bohatera serii sfilmowanych książek Iana Fleminga. Vesper Martini to 3 części ginu, 1 część wódki i 1 część gorzkiego likieru owocowego Lillet. Koktajl powinien być „wstrząsany, nie  mieszany”. Podaje się go z w dużych kieliszkach z kostkami lodu i spieranie wyciętą skórką cytryny.

Gin jest podstawą wielu  koktajli alkoholowych, które łagodzą jego cierpko-gorzki smak. Jest jednym z najbardziej popularnych napojów alkoholowych używanych do drinków. Jest to alkohol dający się mieszać ze wszystkim, najczęściej z tonikiem, sokiem (napojem) cytrynowym lub pomarańczowym.

Chinina, mimo bardzo wysokiej skuteczności w leczeniu chorób, szczególnie malarii, jest rzadko stosowana w medycynie ze względu na skutki uboczne jej zażywania. Spożywana przez długi czas lub w dużych ilościach może wywołać szereg działań niepożądanych. (więcej na Wikipedii)

Natomiast gin wymieszany z wermutem daje w efekcie drink o nazwie Martini (nie mylić z wermutem Martini produkowanym przez firmę Martini&Rossi). Gin z tonikiem uważany jest za napój, który pozwolił Brytyjczykom zająć i utrzymać Indie. Wszystko dzięki chininie zawartej w toniku, która chroniła żołnierzy przed malarią.

Gin sprzedawany w marketach Netto, Lidl czy Biedronka jest zdecydowanie tańszy niż ten sam z półek innych sklepów, a nawet supermarketów (np. Leclerc w Elblągu). Oczywiście wybór jest ograniczony, ale znajdziemy wśród nich bardzo dobre i popularne: Beefeater (Wielka Brytania) oraz Seagrams (USA).

London Dry Gin

Lidl: Hamstead 28zł, Castelgy 28zł, Bosford 60zł,Gordons 50zł; Netto: Gordon 50zł, Beefeater 45 zł;

„London dry” uważany jest za gin  najdelikatniejszy i najbardziej klasyczny. Jest też najbardziej rozpowszechniony. Dziś już nie ma nic wspólnego z Londynem, a nazwa „London dry” nie jest zastrzeżona. Ostatnią liczącą się wytwórnią w stolicy Wielkiej Brytanii jest Beefeater. Z tego kraju też pochodzi Gordon’s. Castelgy i Hamstead są produkcji niemieckiej (produkcja dla sklepów Lidl). Bosford produkowany jest we Włoszech (w Polsce jego cena jest o 50% wyższa).

Dry Gin

Seagram’s (Biedronka) w promocyjnej cenie 33zł; Lubuski (Lidl) w promocji 30zł,Stock (Netto) 28zł.

W tej grupie mamy giny pochodzące z Polski (Lubuski i Stock) oraz  amerykański Seagram’s. Polskie (zwłaszcza Lubuski) charakteryzują się,  zbyt intensywnym smakiem jałowca. Natomiast Seagram’s można często spotkać w Biedronce w cenach promocyjnych. Co do nazewnictwa grupy „Dry” to wynika to jedynie z podkreślenia odmienności (niezależności) smakowej od grupy „London dry”.

Giny aromatyzowane

Giny same w sobie są z natury aromatyczne. Mimo to coraz częściej na półkach można znaleźć giny smakowe. Nasz polski gin Lubuski można kupić w sklepach Netto oraz Lidl w smakach truskawkowym (Pink), jagodowym (Blue), cytrynowym (green). Butelki mają pojemność 0,5L. Ceny ginów smakowych w ramach danej firmy są droższe od ginów „naturalnych”.