Dietmar Damerau

Dietmar Damerau – malarz i rzeźbiarz urodzony Preussisch Holland (Pasłęk)

Dietmar DamerauDietmar Damerau urodził się w Preußisch Holland (dzisiaj Pasłęk), w Prusach Wschodnich w 1935 r. Kiedy miał 10 lat, 22 stycznia 1945 r., Dietmar, jego matka i troje rodzeństwa opuścili swoje rodzinne miasto. Zatrzymywali się w wielu miastach (Hamburg, Drezno, Praga, Styria, Salzburg i Coburg), ostatecznie osiedlając się w Monachium. Tam, przyszły malarz i rzeźbiarz, poznał swojego nauczyciela i przyjaciela Otto Sammera, z którym pracował przez wiele lat. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Musiał je przerwać z powodu poważnego wypadku jakiego doznał w Sewilli, w Hiszpanii, w której spędził 2 lata na leczeniu. Na początku lat sześćdziesiątych przeniósł się na Kretę,  grecką wyspę, gdzie osiadł i żył przez wiele lat. W 1967 roku ożenił się i miał syna. Zmuszony przez juntę wojskową do opuszczenia Grecji – przeniósł się na Sardynię.

Będzie nam brakować naszych szalonych rozmów, twojego upartego i cynicznego spojrzenia na ten świat, twoich różowo-czerwonych policzków po kilku szklankach Tsipouro, twoich mylących wiadomości, twoich niesamowitych historii. Założę się, że jesteś teraz gdzieś otoczony młodymi pięknościami, pijesz mnóstwo wina i żartujesz z nas ….Przyjaciel

Po upadku junty powrócił na Kretę. Rozwój turystyki na wyspie spowodował, że ponownie planował wyjazd, ale ostatecznie przeniósł się do małej wioski Lafkos na górze Pelion. Tutaj zbudował dom i studio, zaczynając malować i ponownie tworzyć rzeźby. Przez wiele lat mieszkał nie tylko w Lafkos, ale i w różnych miejscach Górnej Bawarii i Danii. Żył samotnie tworząc dużą ilość dzieł. Zmarł w szpitalu Volos w wieku 76 lat, 22 października 2011 roku.

Artysta

Ten niemiecki artysta  swoje dzieła tworzył z różnych materiałów takich jak farby olejne,  gwasz, po wszystko co wpadało mu w ręce: drewno, kosze, szminki i młynki do kawy. Swoje największe dzieło,  obraz o powierzchni 106 metrów kwadratowych, który powstawał przez 3 lata, wykonał na suficie w prywatnym domu w Lafkos.

Mieszkając samotnie w małej wiosce w Grecji stale tworzył. Poprzez sztukę opowiadał historie i rzeczy, które go interesowały. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres mediów, w tym rysunek, malarstwo, grafikę i rzeźbę.Wystawiał je m.in. w Kopenhadze, Atenach, Berlinie i Monachium, a od 1976 był członkiem Künstlergilde Esslingen.